SINGLE POST

چگونه یک کپسول آتش نشانی مناسب را برگزینیم؟

برای انتخاب یک کپسول آتش نشانی مناسب چه کارهایی باید انجام دهیم؟

در زمان انتخاب یک وسیله خاموش کننده کاربردی میبایست در ابتدا نوع حریقی که ممکن است اتفاق بیفتد را مشخص کنید. آتش سوزیهای مختلف نیاز به کپسول آتش نشانی متفاوتی دارند و در دسترس داشتن انواع کپسول ضروری می باشد. برخی از مردم بر این باورند که با یک کپسول آتش نشانی هر نوع حریقی را میتوانند خاموش کنند و نوع کپسول بی اهمیت است! نوعی از کپسول های خاموش کننده به صورت پودری هستند که موجب آسیب رساندن به تجهیزات کامپیوتری می شوند، این در حالی است که نوع دیگر خاموش کننده موجب خسارت اندکی بر این تجهیزات می شوند و گاهاً هیچ نوع آسیبی بر آن وارد نخواهند کرد. در ادامه مطلب، انواع کپسول های آتش نشانی و انواع حریق و همچنین روش صحیح خاموش کردن هر نوع حریق را توضیح خواهیم داد.

انواع آتش کدام اند؟

آتش به انواع مختلف تقسیم میشود که شامل کلاس های A، B، C، D و K است و کلاس حریق بر طبق نوع ماده سوختنی تعیین می گردد:

حریق نوع A:

این نوع حریق از مواد جامد همچون چوب و کاغذ و یا لاستیک و پارچه ایجاد می شود.

حریق نوع B:

این نوع حریق از مواد مایع و یا مواد گازی که قابل اشتعال باشند ایجاد می شود مانند نفت و بنزین و روغن و گازوئیل و همچنین گاز متان.

حریق نوع C:

زمانی که تجهیزات الکتریکی و برقی همچون کامپیوتر و ترانس برق باعث آتش سوزی شوند حریق نوع c ایجاد می شود.

حریق نوع D:

این نوع حریق از آلومینیوم و منیزیم که فلزات قابل اشتعال هستند ناشی می شود.

حریق نوع K:

روغن های آشپزی موجب این نوع آتش سوزی می شوند که بیشتر در رستوران و آشپزخانه ایجاد شود .

برای هر نوع حریقی از چه نوع کپسول آتش نشانی باید استفاده کرد؟

برای تعیین اندازه و نوع و وزن کپسول آتش نشانی باید محل مورد نظر را ارزیابی کرد و بعد نوع موادی که در محل موجود است مشخص شود تا نوع کپسول تعیین گردد. اگر آتش ناشی از مواد جامدی اشتعال پذیری همچون چوب و پلاستیک، کاغذ و یا پارچه باشد حریق از نوع A بوده و باید از کپسول آتش نشانی که آب و گاز باشد استفاده شود. همچنین از کپسول پودر و گاز هم می توان برای این کار استفاده کرد. اما کپسول آب و گاز برای جامدات قابل اشتعال کاربردی تر است. اگرآتش از نوع مایعات قابل اشتعال باشد حریق از نوع B بوده و کپسول پودر و گاز برای خاموش کردن آن مناسب است. حریق نوع C که از الکتریسیته ناشی می شود را با کپسول پودر و گاز یا کپسول Co2 خاموش می کنند.

حریق های مختلف و کپسول مناسب برای خاموش کردن آن:

بهترین کپسول آتش نشانی برای خانه شما کدام است؟

به طور معمول در محل کار و یا در خانه از کپسول های خاموش کننده ای که برای خاموش کردن حریق نوع A,B,C مناسب است استفاده می شود این نوع خاموش کننده حریق ایجاد شده از مایعات و جامدات و گازهای اشتعال پذیر و همچنین حریق ناشی از برق را خاموش کرده و کپسول پودر و گاز می باشند. سعی کنید که در هر طبقه از یک خانه و مخصوصا در پارکینگ یک کپسول پودر و گاز را تعبیه کنید به گونه ای که همه ساکنین ساختمان از محل آن باخبر باشند. همچنین در دسترس داشتن یک کپسول Co2 در آشپرخانه بسیار ضروری می باشد.

برای رستوران ها و آشپزخانه ها از کدام کپسول آتش نشانی باید استفاده کرد؟

به دلیل آنکه در جاهایی همچون آشپزخانه یا رستوران به خاطر استفاده از روغن سرخ کردنی امکان اشتعال ناشی از روغن زیاد است باید از کپسول های آتش نشانی مناسب حریق K استفاده کرد که کپسول پودر و گاز و یا کپسول آتش نشانی فوم برای این منظور مناسب تر است. از طرفی به جهت جلوگیری کردن از آلودگی مواد غذایی و همچنین محیط رستوران یا آشپزخانه استفاده از کپسول Co2 توصیه می شود. به هر جهت دسترسی به هر دو نوع کپسول Co2 و پودر و گاز در رستوران و آشپزخانه ضروری می باشد.

محل قرارگیری کپسول آتش نشانی کجاست؟

به توصیه متخصصان هر طبقه از ساختمان باید یک کپسول آتش نشانی داشته باشد و محل قرارگیری آن به گونه ای باشد که در صورت ایجاد حریق ساکنین با طی مسافت کمی به آن دسترسی پیدا کنند. اگر دسترسی به کپسول خاموش کننده به راحتی صورت بگیرد خیلی سریع می توان آتش را مهار کرد و از خسارات جدی مالی و جانی پیشگیری نمود. به همین دلیل تعبیه کردن کپسول آتش نشانی در راهروها و در محل دسترسی همه ساکنین ساختمان ضروری می باشد. پیشنهاد متخصصین این امر این است که برای هر طبقه و پارکینگ یک کپسول پودر و گاز در نظر بگیرند و برای آسانسور و آشپزخانه یک کپسول Co2 به طور جداگانه در نظر گفته شود.

نکات ضروری در رابطه با کپسول خاموش کننده:

کپسول های خاموش کننده کوچک بیشتر برای آتش سوزی های کوچک کاربرد دارند و به راحتی قابل انتقال به محل آتش سوزی هستند. اما اگر سطح آتش سوزی وسیعتر بود باید سریعا با ایستگاه های آتش نشانی با شماره ۱۲۵ تماس بگیرید. در نظر بگیرید که محل قرارگیری کپسول آتش نشانی در دسترس عموم باشد تا در صورت نیاز به سادگی قابل استفاده باشد. همچنین باید از تجهیزات و یا مواد اشتعال پذیری که احتمال آسیب دیدن دارند فاصله داشته باشند. نکته مهم این است که کپسول آتش نشانی را در زیر نور مستقیم آفتاب و یا در محلی نزدیک حرارت قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NEWS & BLOGS

Our Latest News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus,
 luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

آموزش
admin

سیستم خاموش کننده آیروسل

یکی از انواع سیستم های اطفای حریق گازی، سیستم های خاموش کننده آیروسل اند که متشکل از ذرات ریز و مواد گازی هستند و این

Read More »
آموزش
admin

شستی اعلام حریق

پس از این که دتکتورها عواملی مانند دود، گرما و نور که می توانند نشان دهنده آتش سوزی باشند، گزارش اعلام حریق به مراکز سیگنال

Read More »
آموزش
admin

هیدرانت آتش نشانی

در کلان شهرها برای ایمنی در برابر آتش و جلوگیری از بوجود آمدن بحران های احتمالی آتش سوزی از شیرها یا همان هیدرانت آتش نشانی

Read More »