SINGLE POST

فشار سنج یا درجه کپسول آتش نشانی چگونه کار می کند؟

یکی از مهمترین قطعات در کپسول آتش نشانی درجه یا فشار سنج آن است که بسیار مهم وکارامد است و باعث می شود شما از سالم بودن و کارایی کپسول آتش نشانی خود مطلع شوید و در شرایط اضطراری دچاره مشکل نشوید.

درجه های کپسول آتش نشانی کاربردشان نشان دادن فشار گاز موجود در کپسول آتش نشانی است و میزان گاز داخل کپسول را به ما نشان می دهد. سال ها پیش درجه های کپسول آتش نشانی فقط برای کپسول آتش نشانی پودری و گاز استفاده می شدند، ولی مزایای درجه کپسول آتش نشانی باعث شد تا در طراحی انواع کپسول های آتش نشانی به کار رود. استفاده از درجه یا فشارسنج به مصرف کنندگان کمک می کند تا آگاهی بیشتری نسبت به کپسول آتش نشانی خود داشته باشند و در هنگامی که کپسول آتش نشانی آنها کمتر از حد مجاز شارژ دارد اقدام به شارژ نمایند.
همچنین با استفاده از این درجه ها می توان شارژ شدن بیش از حد کپسول آتش نشانی را نیز مشاهده کرد و به خطرات احتمالی این موضوع به صورت ساده تر آگاه شد.

همانطور که در تصویر یک نمونه از این درجه ها را می بینید، قسمت سبز رنگ به معنی داشتن شارژ کافی و قابل استفاده بودن است، ولی زمانی که عقربه به سمت چپ متمایل است و به سمت قسمت قرمز رنگ است نشانه ی این است کپسول شارژ لازم را نداشته و باید در اسرع وقت برای شارژ کردن آن را به مراکز معتبر شارژ کپسول آتش نشانی بسپارید.

تصویر زیر یک نمونه دیگر از درجه کپسول آتش نشانی را به نشان می دهد که علاوه بر دو قسمت قبلی دارای یک قسمت دیگر به نام Over Charge است که نشانه ی شارژ شدن بیش از حد است.

انواع فشار سنج های کپسول آتش نشانی

برای مشخص سازی میزان فشار مایعات، گاز ها، بخار ها و…از سه نوع فشار سنج بوردونی، دیافراگمی و کپسولی استفاده می شود که در بین آن ها فشار سنج های بوردونی به دلیل نشان دادن فشار های بالا بیشترین استفاده را دارند و بهترین گزینه برای سنجش و نمایش فشار در سیلندر کپسول آتش نشانی باشند. همچنین این فشار سنج ها می توانند فشار های بین ۰٫۶ بار تا ۱۶۰۰ بار را به شما نشان دهند. این فشار سنج ها می توانند از فشار های پایین تا بالا را به راحتی نشان دهند.

از طرفی دیگر دقت این فشار سنج ها برای موارد حساسی مانند کپسول آتش نشانی انتخابی صحیح و مناسب است و به شما این امکان را می دهد تا آمادگی بیشتری در برابر خطر داشته باشید و ویژگی خوب آن ها این است که دقت اندازه گیری آنها به درجه حرارت محیط اطراف بستگی ندارد.

نکته ی دیگری که درمورد درجه کپسول آتش نشانی باید به یاد داشته باشید این است که شاید شما به  جای این که با رنگ های سبز و قرمز مواجه شوید با درجه های شماره بندی شده روبرو شوید. در این صورت حتما توجه کنید که عقربه فشار سنج همیشه برعکس عقربه های ساعت حرکت می کنند.

بازرسی کپسول آتش نشانی

آیا صدمه و آسیبی در بدنه کپسول خاموش کننده وجود دارد؟ آیا پین ضامن در محل خود قرار دارد؟ آیا پلمب ضامن کپسول سالم است؟

وجود هرگونه صدمه از جمله شکستگی و ترک خوردن بدنه، خراب بودن دسته یا اهرم تخلیه و خراب بودن و یا شکستگی درجه فشار سنج می تواند بیانگر غیر قابل استفاده بودن کپسول خاموش کننده باشد و باید فورا اقدام به تعویض و یا تعمیر آن در مراکز معتبر نمایید.

برچسب و یا نوشته های روی بدنه کپسول آتش نشانی

برچسب های روی کپسول می توانند حاوی اطلاعاتی مانند تاریخ آخرین شارژ  و شماره ی تماس شرکت شارژ کننده باشند. همچنین در صورت عدم وجود کپسول آتش نشانی می توانید از روی بدنه کپسول اطلاعاتی از قبیل تاریخ تولید را بررسی کنید و متوجه شوید که چه مدت زمانی از آن استفاده نشده است.

پودر موجود در خاموش کننده پس از گذشت مدت زمان طولانی ممکن است حالت سفت و کلوخه ای پیدا کرده باشند و قابل استفاده نباشد، بنابراین در صورتی که مدت زیادی از زمان خرید کپسول خاموش کننده گذشته باید حتما مجددا آن را شارژ نمایید.

شارژ کردن کپسول آتش نشانی قدیمی یا جایگزین کردن آن؟

در صورت وجود پوسیدگی و صدمات داخلی یا خارجی مشکل خاصی ندارد، بهتر است آنرا در شرکتهای مجاز مجددا شارژ کنید زیرا شارژ کپسول آتش نشانی هزینه بسیار کمتری نسبت به خرید خاموش کننده جدید دارند.

به یاد داشته باشید که بعضی از قطعات از جمله قطعات لاستیکی ممکن است در طول زمان دچار پوسیدگی شده و از بین رفته باشند، بنابراین ممکن است تعویض قطعات معیوب هزینه ای معادل و یا نزدیک به خرید یک کپسول آتش نشانی نو داشته باشد.

آیا از سالم بودن کپسول آتش نشانی خود اطمینان ندارید؟

به یکی از مراکز مجاز فروش و  شارژ مراجعه کرده و کپسول خود را برای بازرسی و تست های لازم در اختیار آنها قرار دهید. در این مراکز تست بدنه کپسول و همچنین بررسی ظاهری آن توسط افراد متخصص انجام شده و می توانید در خصوص شارژ و یا خرید کپسول خاموش کننده با اطمینان بیشتری اقدام نمایید.

در شرکت امداد ۱۲۵ خدمات شارژ کپسول آتش نشانی را با به روز ترین استاندارهای لازم  ارائه می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

NEWS & BLOGS

Our Latest News

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus,
 luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

آموزش
admin

سیستم خاموش کننده آیروسل

یکی از انواع سیستم های اطفای حریق گازی، سیستم های خاموش کننده آیروسل اند که متشکل از ذرات ریز و مواد گازی هستند و این

Read More »
آموزش
admin

شستی اعلام حریق

پس از این که دتکتورها عواملی مانند دود، گرما و نور که می توانند نشان دهنده آتش سوزی باشند، گزارش اعلام حریق به مراکز سیگنال

Read More »
آموزش
admin

هیدرانت آتش نشانی

در کلان شهرها برای ایمنی در برابر آتش و جلوگیری از بوجود آمدن بحران های احتمالی آتش سوزی از شیرها یا همان هیدرانت آتش نشانی

Read More »